Google Play Store’da Kitap Satmak – DETAYLI REHBER

Hiç kitap yazarı olmayı düşündünüz mü? Yıllar önce, kendi kitabınızı yazmak ve bu yazdığınız kitabı yayınlamak oldukça önemli bir işti. Ancak internetin insanlara özgür bir dünya sunmasıyla birlikte, artık bir kitapevinin kitabınızı kabul etmesine veya herhangi bir kişinin onayına ihtiyaç duymadan bir kitap yazıp satabilirsiniz.

Google Play Store’da Kitap Satmak – DETAYLI REHBER
www.tugayozbilgic.com.tr

Bugünkü yazıda Google Play Store‘un Kitap bölümünü kullanma ve kendi kitabınızı Google Play’de nasıl satacağınızla ilgili detaylı bir rehber paylaşacağım.

Google Play Store’u kullanmanın en büyük avantajı, Google’ın kitaplarınızın dijital baskılarını satmak için herhangi bir izin istememesidir.

Bu, kitabınızı Google Play’de ve diğer yerlerde de satabileceğiniz anlamına gelmektedir. Ayrıca , Google Play’in Amazon KDP için uygun olmasını sağlayan önemli bir özelliktir.

Ayrıca, Google Kitap Ortağı Merkezi Google Book Partner Center (gösterge tablosu) aşağıdakiler gibi çeşitli görevleri gerçekleştirmenize izin verir:

  • Farklı ülkeler için farklı fiyat seçenekleri sunun
  • Kitabınızla ilgili ayrıntılı bir analiz ve satış raporuna ulaşabilirsiniz
  • Kitabınızın tanıtımını yönetin
  • Kitabınızın .pdf sürümlerini ücretsiz olarak sunun (belirli durumlarda pazarlama için iyi olabilir.)

Başka bir yerde satışını yaptığınız bir e-kitabınız varsa veya satışı yapılmaya hazır yeni bir kitabınız varsa, kesinlikle Google Play’de satışa sunmayı düşünmelisiniz.

Google Play Kitaplar’da Kitap Satmak : Başlangıç

  • Diğer adımlara geçmeden önce, eğer Türkiye’de yaşamıyorsanız ülkenizin Google Play’de kitap satmaya uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ülke listesini buradan ulaşabilirsiniz.
  • Ardından, Google Kitap Ortağı hesabınızı buraya tıklayarak oluşturun. Şartlar ve koşulları kabul edin. Gösterge tablosunun içinde Kitap Kataloğu bölümüne tıklayın ve “Yeni kitap ekle” yi seçin.
  • Google Play Store Kitap Satmak
  • Kitap ekle butonuna tıkladıktan sonra ilk isteyeceği şey bir ISBN numarası olacaktır. Eğer bir hesabınız yoksa, “Bu kitabın bir ISBN’si veya başka bir tanımlayıcısı yok” u seçin.

Google Play Store Kitap Satmak - eniyilerde.com

Google Play Store Kitap Satmak : Fiyat Belirleme

Kitabınızın fiyatının satışlar üzerinde büyük bir etkisi olacağından bu adım çok önemlidir. En çok satan kitapların fiyatını görmek için bu sayfaya gidebilirsiniz. Bu, kitabınız için uygun bir fiyat belirlemenize yardımcı olacaktır.

Google Play Store Kitap Yayınlamak

Meta Veri ayarları:

Bu, çok dikkatli bir şekilde doldurmanız gereken bir başka alandır. Kitabınızın keşfedilmesini bu alandaki bilgilere göre arttırıp azaltabilirsiniz. Uygun seçenekleri seçerseniz hem keşfedilme hem de satış oranlarını arttıraırsınız. MetaDATA ayarlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Not: İsterseniz Google Play’i kullanarak kitabınızı ücretsiz olarak yayınlayabilirsiniz. Önizleme ayrıntılarında “PDF indirmeye izin ver” i seçmeniz kitabı ücretsiz yapacaktır.

  • Gerekli tüm ayarları yaptıktan sonra “sonraki” butonuna tıklayın ve kitabınızı yayınlayın! Kitabınızı isterseniz yalnızca Google Kitap Mağazası’nda istersenizde hem Google Play hem de Google Kitap Mağazası‘nda yayınlayabilirsiniz.
  • Gönderdiğiniz kitabın yayınlanması ve satın alınabilmesi / indirilebilmesi için birkaç gün geçmesi gerekmektedir

Bu arada, Google Kitapları İş Ortağı Merkezinde aşağıdaki alanlara göz atmanız yararlı olacaktır:

Promosyonlar: Bu alan, kitabınız için bir satış veya promosyon yapmak istediğinizde yararlanabileceğiniz bir alandır. Kitap satışlarınızı artırmak için ücretsiz bir pazarlama aracı olarak düşünebilirsiniz.

Ödeme merkezi: Ödemeyi hangi banka hesabına alacağınızı belirtmeniz gerekir ve ayrıca buradan ödemenizi bekletmeyi de seçebilirsiniz. Minimum ödeme eşiğini duyunca çok sevineceğinizi söyleyebilirim. Google Play Store Kitaplardan ödeme almak için hesabınızda yalnızca 1 ABD doları olması yeterli. ( İlerleyen dönemlerde değişebilir, güncel ödeme eşiğini yorumlarda belirtirseniz konu güncellenecektir.)

Google Play Store’da Kitap Yayınlamak bu kadar basit! Kitabınızı yayınladıktan sonra kısa bir süre beklemeniz gerekecek. Biraz bekledikten sonra kitabınızı Google Play/ Kitap Mağazasında bulabileceksiniz.

Sonuç:

Son değişikliklerle Google, e-Kitap satışını kolaylaştırdı. Google Play’in artan popülaritesi ile birlikte kitabınızı Google’da satışa sunma fırsatını kaçırmamalısınız. Kitabı yayınlamak, yalnızca 10-20 dakikanızı alacaktır ve bu 10-20 dakika sonunda büyük bir müşteri kitlesi bulunan bir mağazadan kitap satmaya ve gelir elde etmeye başlarsınızı.

Kaynak : https://eniyilerde.com/google-play-kitap-satmak/