Youtube Seo İpuçları

YouTube sadece bir sosyal medya platformu değildir. Video içeriği için güçlü bir arama motorudur. SEO potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız burada yer alan gelişmiş Youtube Seo İpuçlarını kullanmayı denemelisiniz.

Youtube Seo İpuçları

Her ay YouTube’u kullanan 1.9 milyardan fazla kullanıcı vardır. İnsanlar YouTube’da her gün bir milyar saatten fazla video izlemektedirler. Bu, markaların, yayıncıların ve video içerik oluşturucularının erişim alanlarını genişletmeleri için büyük bir fırsat olduğu anlamına gelmektedir.

Arama optimizasyonu yalnızca sitenizin içeriği için değildir. YouTube, SEO konusunda kendisine özgü bir takım iyi uygulamalara sahiptir. Bu nedenle söz konusu uygulamalara ayak uydurmaya çalışmanız çok daha doğru olacaktır. YouTube’da SEO çabanızı nasıl geliştirebilirsiniz? Gelişmiş YouTube SEO taktikleri bu konuda size yardımcı olabilecektir.

Daha Fazla Trafik ve Daha İyi Sıralama İçin Gelişmiş YouTube SEO İpuçları

Anahtar kelime araştırması

Yeni görüntüleyen kişiler bulmadığınız sürece video içerik oluşturmanın hiçbir anlamı yoktur. Anahtar kelimeler aslında videonuzu açıklamak için en iyi kelimeler ile içeriğinizi eşleştirmek anlamına gelmektedir.

Görüntüleyenlerin içeriğinizi keşfetmesini kolaylaştırabilir ve arama motorlarının içeriği arama sorgularıyla ve alaka düzeyleriyle eşleştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir video anahtar kelime araştırması, SEO’nuzu geliştirirken yeni içerik fırsatları keşfetmenize yardımcı olabilecektir. Aklınızdaki içerik için popüler anahtar kelimeleri bulmanın hızlı bir yolu YouTube‘un arama çubuğunda arama yapmaktır.

Otomatik tamamlama özelliği konunuzdaki en popüler anahtar kelimeleri vurgulayacaktır. En iyi anahtar kelimeler için daha fazla öneri bulmak üzere Google’da da benzer bir arama yapabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması konusunda ciddiyseniz ve yeni fikirler bulmanız gerekiyorsa, size bir anahtar kelime listesi sunacak online araçlar kullanabilirsiniz.

En iyi anahtar kelimeleri seçmek söz konusu olduğunda, en belirgin seçimi hedeflemeye çalışmanıza gerek yoktur. Rekabeti düşük anahtar kelimelerle başlayabilir ve bunlar için sıralama elde etmeyi hedef haline getirebilirsiniz.

Dahası, YouTube’un tüm videolarınızı bir konuşma metnine dönüştürdüğünü unutmayın. Odak anahtar kelimelerinizi oluşturmak istiyorsanız, konuşma boyunca bu anahtar kelimelerden bahsedebilirsiniz. Bu şekilde, YouTube’a içeriğin içeriksel alaka düzeyini anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

 • Popüler anahtar kelimeleri bulmak için otomatik tamamlama işlevini kullanın.
 • Daha fazla anahtar kelime fikri için Google’da arama yapın.
 • Ek anahtar kelime fikirleri için SEO araçlarını kullanın.
 • Anahtar kelimelerinizi içeriğin ana hattında kullanmaya çalışın.
 • İçerik optimizasyonu

  İçeriğiniz optimizasyonunu iyileştirmenin birçok yolu vardır. Aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli ipuçları şu şekildedir:

  1. Açıklama

  Açıklamanız alakalı içerik aramasını kolaylaştırmalıdır. Uzun bir açıklama, videonuza ek bağlam sağlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, konuşacağınız konulara giriş olarak da kullanılabilir. Blog gönderilerinde olduğu gibi daha uzun bir açıklama size düşüncelerinizi genişletmek için bir alan verebilir.

  Videolarınızı bir başlangıç noktası olarak düşünün. Açıklama kısmına daha fazla ayrıntı ekleyin. Görüntüleyen kişiler gerçekten videonuz ile ilgileniyorsa açıklamada ek ayrıntılar arayacaklardır.

  2. Zaman Damgası

  Zaman damgası daha fazla videoda kullanılabilir hale gelmiştir. Bu, kullanıcı deneyimini ve etkileşimini artırmak için harika bir yoldur. Görüntüleyenlerin tam olarak aradıklarını bulmalarına yardımcı olursunuz. Bu da sizi tekrar ziyaret etmeleri konusunda şansınızı artırmanız anlamına gelmektedir.

  3. Başlık ve Anahtar Kelimeler

  Anahtar kelimeler artık başlıklarda tıklanabilir durumdadır. Bu, başlıklarda daha yaratıcı olarak SEO çabalarınızı iyileştirme şansınızın arttığı anlamına gelmektedir. Yalnızca arama motorları için içerik oluşturmamaya dikkat edin. Her zaman videoyu görüntüleyen kişilerin hoşuna gidecek içerikler oluşturun.

  4. Konum

  Yerel SEO’ya girmek istiyorsanız videonuzun kopyasına konumuzu dahil etmek iyi bir fikirdir. Yerel görüntüleyenleri hedefleyen videolar oluşturmak istiyorsanız SEO stratejiniz için harika bir başlangıç noktasıdır.

  5. Konuşma Metni

  Videonun konuşma metni videolarını daha erişilebilir hale getirmektedir. Ayrıca arama motorlarının videonun ne hakkında olduğunu anlamasını kolaylaştırır. Konuşma metnini, içeriğinizin taranmasını kolaylaştıracak bir süreç olarak düşünün. Videoya ait konuşma metnini oluşturmak için birçok çevrimiçi seçenek vardır. Bu nedenle konuşma metnini videoya eklemek çok zor bir şey değildir.

  Etkileşim

  YouTube SEO söz konusu olduğunda etkileşim önem kazanmaya devam etmektedir. Videolarınızı görüntüleyen kişiler içeriğiniz ile etkileşime girmiyorlarsa görüntüleme sayısını baz almak yeterli değildir. Kullanıcı davranışı, arama motorlarının içeriği sıralaması için önemli bir kriterdir. Bu kriter doğrultusunda arama motorları içeriğin yararlı veya ilgi çekici olup olmadığına karar vermektedirler.

  Bu nedenle, bu metriklere dikkat etmek önemlidir:

 • İzlenme süresi: Videoları görüntüleyenlerin videonuza harcadıkları süre, ilgi çekiciliğinin ve alaka düzeyinni iyi bir göstergesidir.
 • Beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar: Etkileşimi ölçmek için en iyi başlangıç noktası, videolarınızdaki beğeni, yorum ve paylaşım sayısını izlemektir. Popüler içeriğin neyin karar verdiğini merak ediyorsanız bu kısma göz atabilirsiniz. Beğenilerin elde edilmesi daha kolay olabilir. Ancak yorumlar ve en önemlisi paylaşımlar videolarınızın etkileşimini ve görüntülemelerini hızlandırabilir. Videoları görüntüleyenleri çalışmanızı desteklemeye teşvik etmek kötü bir fikir değildir. Aslında bilinen bir taktiktir. Sadece yapay bir yaklaşım sunmadığınızdan emin olun. Her harekete geçirici mesaj videolarınızda doğal bir biçimde yer almalıdır.
 • Bir video izlendikten sonra aboneler: Abone sayısı kanalınızın popülerliğinin bir göstergesi olarak hizmet ederler. Bir video izledikten sonra kanalınıza gerçekten abone olan kişiler, içeriğinizin etkileşiminin çok iyi olduğunu göstermektedirler.
 • Tıklama oranı: Tıklama oranı, videonuzun gösterimlere göre aldığı tıklama sayısıdır. Örneğin, içeriğinizi üst sıralarda gösterilecek şekilde optimize etmiş olabilirsiniz. Ancak yine de çok fazla tıklama almazsanız bu, görüntüleyen kişilerin içeriği ilgi çekici bulmadıkları anlamına gelecektir. Tüm problem içeriğin kalitesinde değil ilk izleniminde olabilir. Başlık ve küçük resim gibi detaylara göz atarak tıklama oranını iyileştirebilirsiniz. YouTube görüntüleyenleri kandırmanızı teşvik etmez. Bu nedenle uzun vadede daha yüksek sıralamalar hedeflemek istiyorsanız yanıltıcı veya küçük resimler oluşturmamalısınız.
 • Sonuç

  YouTube SEO’yu anlamak için iyi bir ipucu mevcut en popüler videolara bakarak en iyi çalışmaları gözden geçirmektir. Ayrıca, rakiplerinizin başlıklarını, anahtar kelimelerini nasıl optimize ettiğini inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte küçük resimlerin ve açıklamaların insanları tıklamaya nasıl teşvik ettiğini tespit etmek için kanalınız ile alakalı konularda araştırmalar yapabilirsiniz.